eDART Çamur Uygulamaları Alanında Liderliği Hedefliyor

Madencilik ve metalürji alanlarında fa­aliyet gösteren, müşterilerine sunduğu ürünlerin yanı sıra alanındaki sahip ol­duğu tecrübe ile mühendislik hizmeti de veren Johannesburg merkezli eDART firması ülkemiz ma­dencilik sektöründe daha aktif rol oynamaya başladı. eDART Bölge Satış Müdürü Catherine Ramsden şirketin ülkemizdeki faaliyetleri ve sunduğu hizmetler hakkında bilgi verdi.

eDART’ı kısaca tanıtarak sözlerine başlayan ve madencilik ve metalurji endüstrilerine üretimin yanında bilgi birikimi ve tecrübeleri ile de hizmet verdiklerini kaydeden Ramsden şu cümleleri kullandı: “eDART Güney Afrika menşeili zorlu çamur akışkanları üzerine çalışan bir mühendislik, dizayn ve imalat firmasıdır. Çamur vanaları, numune alıcılar ve diğer proses ekipmanları ile madencilik ve metalurji endüstrisine hizmet ver­mektedir. eDART, sadece ekipman sağlamak yerine, müşterilerin sorunlarını çözerek ve tesis verimliliğini artırarak itibarını oluş­turmuştur.”

Yakın zamanda YSK Group ile imzalanan anlaşmayı da ha­tırlatan Ramsden eDART’ın Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili olarak: “eDART, kaliteli ürünlerinin Türkiye ve çevresindeki ma­denlerde kullanılabilmesi ve desteklenebilmesi için temsil yetki­lisi olarak YSK Group’u görevlendirmiştir. YSK Group ile ortaklık yaparak Türk yatırımcıların Türkiye’deki ve dünyadaki maden­cilik yatırımlarında katkı sunacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

eDART olarak madencilik sektörüne yönelik uygulamalarda sahip oldukları tecrübe ile Türkiye madencilik sektörüne katkı sağlayacaklarına dair kendilerine güvendiklerini aktaran Ram­sden Afrika’daki projelerde edindikleri deneyimin Türkiye’deki projelere katkı sağlayacağını düşündüğünü şu sözlerle aktar­dı: “Afrika ve Türk madencilik sektörünün sahip oldukları ortak koşullar nedeniyle benzer olduğuna inanıyoruz. Afrika’da dahil olduğumuz projelerin uzmanlığı ve bilgi birikimi ile Türkiye’deki madencilik piyasasına fayda sağlayacağımızdan eminiz.”

Türkiye piyasasındaki hedefleri ile ilgili olarak, kısa vadede uz­man ekiplerin uygulamalarını pazara sunarak eDART’ın ekip­manlarının ne kadar güvenilir ve verimli olduğunu Türkiye maden endüstrisine göstermek istediklerini belirten Ramsden, uzun vadeli planları ile ilgili olarak ise “eDART Türkiye pazarında birinci sınıf çamur uygulamaları ekipmanı üreticisi olarak tanın­mak istiyor.” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki faaliyetlerine de devam ettiklerini aktaran Rams­den, eDART’ın sunduğu ekipmanların dünyanın farklı yerlerin­deki projelerde talep edilmesi nedeniyle küresel ölçekte hizmet verdiklerini vurgu­ladı. Avustralya, Güney ve Kuzey Amerika, Afrika ve şimdi Türkiye’de satış ortakları olduğunu kaydeden Ramsden Newmont, Barrick, Teck, RioTinto, Anglo American, Ma’aden ve birçok benzeri global firma ile aktif olarak çalışmakta olduklarını be­lirtti. Ramsden, eDART’ın küresel madencilik piyasalarındaki hedefinin ise çamur uygulamalarında kullanılan ekipmanları­nın tasarımı ve üretiminde dünya lideri olarak tanınmak oldu­ğunu vurguladı.

Makine ekipman tedariğinin en önemli unsurlarından biri olan servis ve bakım hizmetleri konusunda da bilgi veren Ramsden, bu kapsamdaki çalışmalarını şu cümleler ile ak­tardı: “Şu anda Güney Afrika’da tam bir satış ve servis ekibi­miz var. Ürünümüzün dünya çapında distribütörlerini atadık, bu sayede ürünümüzü pazarlamak için çalışıyoruz. Dünya’nın her yerine seyahat eden temsilcilerimiz ve servis ekiplerimiz ile ürünümüzüz çok iyi temsil ediliyoruz. Türkiye’de de YSK Group ile birlikte güçlü bir satış ve servis ağı kurmak için çalışmalara başladık. “

eDART’ın sunduğu geniş ürün yelpazesi içerisinde bulunan flo­tasyon hücreleri anlık bypass sistemi ile ilgili olarak Ramsden: “Uzmanlaştığımız alanlardan bir tanesi tesis çalışırken tek bir hücrenin devre dışı bırakılabilmesini sağlayan bypass sistemleri­dir. Bu sadece tesisin durmasını engellemekle kalmayacak, aynı zamanda normal tesis çalışma süresi boyunca ekipmanın servi­sini de mümkün kılacak ve bu yolla öngörülemeyen arızalar da önlenebilecektir.” şeklinde bilgi verdi.

Red Roc pinç vanalar ile ilgili olarak ise Ramsden, Red Roc pinç vanaların iç parça değişim sistemi sayesinde bakım için gere­ken süreyi ve insan gücünü azalttığını vurgulayarak sunduğu avantajları şu şekilde sıraladı: “Akışkanın geçtiği kauçuk parça hiçbir donanım ve kaldırma ekipmanı gerektirmeden saatler yerine dakikalar içinde değiştirilebilir. High-lift system adındaki sistem patentli değişim sistemimizdir. Aşınma parçalarının aşın­dığını ve değiştirilmesinin bir sonraki uygun bakım zamanı için planlanması gerektiğini önceden hatırlatan erken uyarı sensörü vardır. Nesneler için İnternet (loT) gerçek zamanlı tanılama (kau­çuk parça durumu, valf konumu, hat basıncı, hidrolik basınçları, gövde boşluğu basıncı, sıcaklık, GPS, vb.) geliştirilmektedir. Ayrıca vananın kullanım alanına göre açık ve kapalı case seçenekleri mevcuttur.”

Detaylı bilgi almak için ysk@yskgroup.com.tr adresinden ile­tişime geçebilirsiniz. Bu makale Madencilik Türkiye Dergisinin Temmuz 2021 sayısında yayımlanmıştır.

Bilgi alın

Bize bir mesaj bırakın! 24 saat içerisinde size dönüş yapacağız.

    Contact With Us